Yıllık İşletme Cetveli

Değerli katılımcımız,

 

Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu’nun 5. Maddesi  uyarınca; sanayi siciline kayıtlı sanayi işletmeleri her takvim yılı başından itibaren ilk 4 ay içerisinde (her yıl 30 Nisan son gün) bir önceki yıla ait bilgileri içeren  “Yıllık İşletme Cetvelini” bildirim ile yükümlüdür.

 

Bu kapsamda; sicil kaydı bulunan işletmelerin 2021 yılı üretim faaliyetleriyle ilgili “yıllık işletme cetveli bilgilerini" en geç 30/04/2022 tarihine kadar (söz konusu tarihin bu yıl resmi tatile denk gelmesi nedeniyle 05 MAYIS 2022 tarihi sonuna kadar)  eksiksiz ve doğru bir şekilde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı https://sanayisicil.sanayi.gov.tr internet adresine e-devlet üzerinden giriş yapılarak elektronik ortamda verilmesi gerekmektedir.

 

Yıllık İşletme Cetvelini zamanında bildirmeyen işletmelere İdari Para Cezası uygulanacağından ilgililerin cezai müeyyideyle karşılaşmamaları için yıllık işletme cetvellerini son gün beklenmeden biran önce bildirilmesi önem arz etmektedir.

 

Bu anlamda 05 Mayıs 2022 tarihi sonunu beklemeden firmanıza ait 2021 yılı YILLIK İŞLETME CETVELİ ile ilgili işlemin yapılması konusunu bilgilerinize sunarız.