TÜRKİYE’NİN TEK PLASTİK İHTİSAS BÖLGESİ

Hayatımızın her alanına giren, mutfaktan otomotive, tarladan inşaata geniş bir yelpazede kullanılan plastik, sektör olarak yerel ve global ölçüde sürekli gelişim göstermektedir.


Bu gelişmeler sonucu da bu sektörde kapasite kullanımı ve ürün çeşitliliği her geçen gün artmıştır. Buna paralel olarak da plastik sektörüne yatırım yapan yerli ve yabancı firmaların ihtiyaçları gün geçtikte artmaktadır. Bu ihtiyaçları karşılamak amacıyla 2005 yılında Ege Bölgesi’nde faaliyet gösteren plastik sanayisinin önde gelen fabrikalarının yöneticileri bir araya geldiler.


Bu sektöre hizmet etmiş kanaat önderleri, Organize Sanayi Bölgesi ihtiyacının olduğunu tespit ederek özverili ve yoğun bir çalışma başlattılar. Çalışmalar neticesinde, İzmir Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) öncülüğünde 1999 yılında başlatılan çalışmaların ardından yatırım programına alındı. 2000 yılında Menemen Gökova mevkii yer olarak seçildi.


Tüzel kişiliği onaylanarak 219 sicil numarası ile ‘Organize Sanayi Bölgesi’ olarak tescil edildi. Katılımcılardan 2005 yılı Temmuz ayından itibaren toplanmaya başlanan aidatların, kamulaştırma işlemleri için yeterli seviyeye ulaşmasının ardından Yönetim Kurulu, hazine arazileri dahil toplam 127 adet parselde işlemlere başladı. Bu çalışma kapsamında toplam 721.491 metrekarelik alan için kamulaştırma kararı çıktı.


Kamulaştırma çalışmaları sürerken 2010 yılında ‘Parsel ve Yol Tesviye’ çalışmaları başladı, 2013 yılının sonlarında tamamlandı. 2014 yılında başlayan altyapı çalışmaları 2015 yılında tamamlandı ve katılımcı firmalar inşaatlarına başladı. Katılımcılara elektrik, su, doğalgaz, haberleşme ve tüm su şebekelerinden bağımsız yangın suyu şebekesiyle altyapı hizmetleri eksiksiz bir şekilde verilen Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, “Türkiye’nin tek Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi” olma özelliğini taşıyor.


Öz kaynaklar ile kurulan Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi’de en küçüğü 2.500 m2, en büyüğü ise 80.000 m2 olmak üzere toplamda 41 parsel bulunuyor. Toplam istihdam hedefi 5000 çalışan olan bölgenin yıldızı her geçen gün parlıyor.